4 czerwca uczniowie klas trzecich gimnazjum wraz z wychowawcami wzięli udział w części obchodów 30 rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Społeczność GAG wybrała się tego dnia na Plac Solidarności. Na miejscu nauczyciele - Pani Dorota Gąsiorowska, Pani Katarzyna Tomaszek i Pan Bartłomiej Kulas przybliżyli naszym gimnazjalistom jak doszło do historycznych wydarzeń z dnia 4 czerwca i jakie było ich znaczenie. Omówiono protesty z grudnia 1970 r., powstanie Solidarności, okres Stanu Wojennego, warunki życia w latach 80-tych, obrady Okrągłego Stołu, kampanię wyborczą i wyniki wyborów kontraktowych z 1989 roku oraz ich następstwa - utworzenie rządu Tadeusza Mazowieckiego i reformy gospodarcze autorstwa Leszka Balcerowicza oraz objęcie urzędu Prezydenta RP przez Lecha Wałęsę.
Uczniowie udali się następnie do Europejskiego Centrum Solidarności, a potem ponownie na Plac Solidarności, gdzie w samo południe wspólnie odśpiewano hymn państwowy.

[galeria]

Dorota Gąsiorowska, Katarzyna Tomaszek, Bartłomiej Kulas (06.06.2019)